Marin Čilić završio je ovogodišnji put na US Openu. Sedmopostavljenog hrvatskog aduta je u četvrtfinalu njujorškog Grand Slam turnira s 2:6, 6:4, 7:6(5), 4:6 i 6:4 svladao 21. nositelj, Japanac Kei Nishikori, 19. tenisač svijeta, koji je ovom prilikom završio meč u puno boljem raspoloženju nego nakon ogleda s Čilićem prije četiri godine u finalu, kada je Marin sa 6:3, 6:3 i 6:3 dohvatio svoj najveći naslov u karijeri.

Nishikori je ovom pobjedom povisio vlastitu prednost u međusobnom omjeru s prvim hrvatskim reketom, protiv kojeg sada vodi s 9-6.

Repriza finala US Opena iz 2014. donijela je puno rezultatskih uspona i padova na obje strane. Vodeći japanski tenisač slavio je nakon četiri sata i sedam minuta borbe, a Marin će se poslije poraza moći osvrnuti na svoje prilike za drugačiji rasplet – osobito u prvom dijelu meča.

Poslije uvjerljivog prolaska prvim setom, prvi hrvatski reket je u drugoj dionici došao do ‘breaka’ u šestom gemu i poveo je s 4:2, ali u nastavku seta nije zadržao vrijedni rezultatski kapital. Nishikori se sasvim vratio u igru s četiri osvojena gema zaredom, a u trećem setu gurnuo je Marina u zaostatak prolaskom u ‘tie-breaku’, u kojem je hrvatski adut popustio nakon što je imao 4:3 i dva servisa.

Čilić u četvrtom setu nije posustao pod pritiskom poslije gubitka prethodne dvije dionice meča. Izborio je peti set dolaskom do ključnog ‘breaka’ u sedmom gemu, za vodstvo od 4:3, dok je u odlučujućoj dionici krenuo sporo, no potom je ponovno učinio stvari zanimljivima.

Nishikori je u petom setu odjurio do 4:1, s jednim ‘breakom’ prednosti, a pri vodstvu od 4:1 nije iskoristio loptu za dvostruki ‘break’ plusa i vjerojatno rješenje meča. Marin je držanjem servisa u šestom gemu ostao na površini, što je ubrzo kapitalizirao ‘breakom’ u sedmom gemu na putu do poravnanja na 4:4, ali dalje od toga nije išlo.

Japanac je zatvorio vrata osvajanjem posljednja dva gema u meču, s dovršetkom posla ‘breakom’ pri vodstvu od 5:4.

Čilić je, tako, ostao korak prekratak u potrazi za svojim trećim polufinalom US Opena, nakon naslova iz ’14. i polufinalnog poraza od Novaka Đokovića u narednoj sezoni. Poslije New Yorka, slijedi povratak u Hrvatsku, gdje će idućeg tjedna biti u društvu reprezentativnih suigrača u Zadru u hrvatskom susretu sa SAD-om u polufinalu Svjetske skupine Davis Cupa.