Nikola Mektić i Franko Škugor došli su do naslova na Masters 1000 turniru na zemljanim terenima Monte Carla! Sedmopostavljeni hrvatski par zaključio je odlični zajednički tjedan sa 6:7(3), 7:6(3) i 11:9 u napetom finalu protiv nizozemske kombinacije Robin Haase/Wesley Koolhof, sa spašenom meč-loptom u produženom ‘tie-breaku’ nakon 1-1 u setovima.

Nikola i Franko slavili su s povratkom nakon seta zaostatka i minusa od 5:3 u drugoj dionici meča. U produženom ‘tie-breaku’ bili su poen do poraza pri zaostatku od 9:8, na servisu suparničkog para, no nakon toga osigurali su pobjedu s tri uzastopna osvojena poena.

Hrvatska kombinacija je u ranijem dijelu finala imala nekoliko prilika za dolazak do cilja kraćim putem, ali Haase i Koolhof ostali su u igri nakon što su u prvom i drugom setu imali ‘break’ zaostatka. Nikola i Franko su u prvoj dionici vodili s 3:0, a na početku drugog seta propustili su 1:0 sa servisom.

Nizozemci su pri kraju prvog seta izvukli i tri set-lopte na servisu kod zaostatka od 6:5, kada su bili suočeni s 15:40. Ipak, hrvatski par je u rezultatski uzbudljivoj završnici finala gurnuo u drugi plan neiskorištene prilike iz ranije faze meča.

Mektić je u Monte Carlu dohvatio sedmi naslov u konkurenciji parova na ATP Touru, treći na Masters 1000 turnirima, na kojima je u dosadašnjem tijeku sezone već slavio sredinom ožujka u Indian Wellsu u društvu Argentinca Horacija Zeballosa.

Škugor sada ima pet titula u paru na Touru, a pobjeda u Kneževini donijela mu je prvi trofej na Masters 1000 razini. Franko je došao u Monte Carlo nakon prošlotjednog naslova s Austrijancem Jürgenom Melzerom na zemlji marokanskog Marakeša, a računajući i prepreke koje je prošao na tom turniru, sada se može pohvaliti s devet pobjeda u nizu.

Izvrsnim završetkom zajedničkog tjedna, Nikola i Franko osigurali su i dolazak do novog najboljeg renkinga u karijeri u ATP-evu poretku vodećih svjetskih tenisača parova. Mektić će u toj konkurenciji biti peti, dok Škugora čeka skok na 17. mjesto.