Simona Halep i Caroline Wozniacki ići će jedna na drugu u finalu ovogodišnjeg Australian Opena. U potrazi za svojim prvim naslovom u karijeri na Grand Slam turnirima, prvopostavljena Rumunjka prošla je polufinale sa 6:3, 4:6 i 9:7 protiv 21. nositeljice Angelique Kerber, pobjednice iz pretprošle sezone, protiv koje je spasila dvije meč-lopte u 12. gemu trećeg seta.

Drugopostavljena Dankinja približila se svojoj prvoj tituli na četiri najveća puno lakšom pobjedom, sa 6:3 i 7:6(2) u polufinalu protiv Elise Mertens.

Halep i Wozniacki su u dosadašnjem tijeku karijere već ostvarile puno, ali nedostaje im “kruna” za koju će se boriti u subotu. U finalu ćemo dobiti odgovor na pitanje o novoj vlasnici Grand Slam naslova.

U ulozi prve nositeljice i prve tenisačice svijeta, Halep je u polufinalu trebala dva sata i 20 minuta za slavlje protiv Kerber. Ljevoruka Njemica pala je gubitkom servisa u posljednjem gemu meča, kod zaostatka od 8:7 u odlučujućem setu, a prije toga, prvopostavljena Rumunjka propustila je nekoliko prilika za brži kraj. Ipak, obje će vjerojatno najviše pamtiti spas Halep s ruba poraza kod minusa od 6:5 u trećoj dionici, kada je Kerber propustila 40:15 na servisu za pobjedu.

Prije toga, prva nositeljica imala je ‘break’ prednosti i vodstvo od 3:1 u drugom setu, a ispustila je i 5:3 u odlučujućoj dionici meča. Kerber se nekoliko puta vraćala na površinu, došla je i do velike prilike za pobjedu, ali nije izdržala do kraja.

Rumunjka će u subotu biti u akciji u svojem trećem finalu na Grand Slam turnirima, nakon dva poraza na završnom koraku na zemlji Roland Garrosa (2014., ’17.). Wozniacki je također treći put stigla ovako daleko na četiri najveća svjetska turnira. Do sada pamti dva finala US Opena u kojima je ostala praznih ruku, 2009. i ’14., a novi napad na titulu osigurala je polufinalnim prolaskom kraj belgijske suparnice.

Dankinja je pronašla put u sudaru tenisačica koje su ranije u ždrijebu došle do pobjeda nad hrvatskim suparnicama, Wozniacki sa spasom s ruba poraza u drugom kolu protiv Jane Fett, a Mertens u osmini finala protiv Petre Martić. Nakon što je teškom mukom slomila Fett, druga nositeljica kao da je dobila novi život, a u polufinalu je obavila posao uz prave probleme samo u drugom setu.

Poslije prolaska prvom dionicom, Wozniacki je u nastavku ispustila vodstvo od 5:3, a nakon toga morala se spašavati na servisu kod zaostatka od 6:5, kada je izvukla dvije set-lopte (15:40). Kraj priče dogodio se u ‘tie-breaku’, koji je brzo otišao na stranu drugopostavljene Dankinje.

Borba za naslov na turniru tenisačica čeka nas u subotu s početkom u 9:30 ujutro po našem vremenu.