Marin Čilić nije se dao iznenaditi na startnoj prepreci na Australian Openu. Šestpostavljeni hrvatski adut dohvatio je drugo kolo sa 6:2, 6:2, 4:6 i 7:6(5) protiv kanadskog kvalifikanta Vaseka Pospišila, 105. tenisača svijeta, koji mu prvotno nije trebao biti na putu, ali došao je u Marinov dio ždrijeba nakon što je Yen-Hsun Lu odustao od turnira.

Umjesto s vodećim tenisačem Kineskog Tajpeha, prvi hrvatski reket susreo se s 27-godišnjim Kanađaninom, kojeg je slomio u tri sata i 17 minuta dugom meču. Prvi dio posla nije bio previše zahtjevan, s glatkim prolaskom u prva dva seta, ali nastavak se pokazao puno izazovnijim.

Pospišil je u trećoj dionici probudio vlastitu nadu u preokret dolaskom do ključnog ‘breaka’ u sedmom gemu, dok je na svojem servisu bio čvst, bez suočavanja s ‘break’-loptom u setu. Kanadski adut imao je šansu i u četvrtom setu, u kojem je dostigao zaostatak od 5:2, s jednim ‘breakom’ minusa. Čilić je pritom propustio četiri meč-lopte, ali sve je nadoknadio u ‘tie-breaku’, u kojem je stekao odlučujuću prednost ‘mini-breakom’ za vodstvo od 4:2.

Marin je završio svoj prvi ovogodišnji meč u Melbourneu s 20 asova i solidnih 60 posto ubačenih prvih servisa, uz tri dvostruke pogreške. Na putu do pobjede iskoristio je pet od čak 18 ‘break’-lopti u ovom dvoboju.

Na sljedećoj prepreci čeka Portugalac Joao Sousa (70.), koji je u prvom kolu sa 6:4, 6:3, 4:6, 6:7(4) i 6:1 svladao njemačkog kvalifikanta Dustina Browna. Čilić će u dvoboj s portugalskim igračem ući s ugodnim osjećajem s obzirom na to da ima 3-0 u međusobnom omjeru, bez gubitka seta na putu do tri pobjede.