Marin Čilić donio je treći bod protiv Kazahstana i osigurao je hrvatski proboj u polufinale Davis Cupa! Čilić je u prvom nedjeljnom meču u četvrtfinalu Svjetske skupine na dvoranskoj zemlji Arene Varaždin sa 6:1, 6:1 i 6:1 “isprašio” Mihaila Kukuškina, čime je četvrti put odveo Hrvatsku do završnog kvarteta u ovom natjecanju.

Hrvatski reprezentativci do sada u najjačem razredu Davis Cupa pamte naslov iz 2005., polufinale iz ’09. i finale iz pretprošle godine, a novi polufinalni izazov slijedi od 14. do 16. rujna protiv SAD-a. Hrvatska će u tom susretu imati ulogu domaćina.

Marin Čilić
Čilić dominirao protiv glavnog gostujućeg aduta (fotografija: Mario Ćužić)

Prvi hrvatski reket je u nedjeljnom meču varaždinskog vikenda bio još dominantniji nego dva dana ranije protiv Dmitrija Popka, kojeg je također ostavio bez puno šansi. Čilić je protiv Kukuškina dohvatio svoju najuvjerljiviju pobjedu u Davis Cupu u meču u kojem je trebao raditi sva tri seta, a uspjeh za koji se izborio u Varaždinu imao je dodatni značaj zbog poravnanja hrvatskog rekorda u broju pobjeda u ovom natjecanju.

Marin je slavljem u sudaru s Kukuškinom došao do svoje ukupno 36. pobjede u Davis Cupu, računajući singl i parove, čime se u poretku hrvatskih igrača na vrhu izjednačio s Ivanom Ljubičićem.

U nedjelju je sve brzo krenulo samo u jednom smjeru. Čilić je u prvom setu projurio s dva ‘breaka’, dok je u drugoj dionici triput oduzimao Kazahstančev servis. Marin je u prva dva seta igrao toliko dobro da ga ništa nije moglo usporiti. Nije smetao ni nedostatak prvih servisa u ranoj fazi meča, sa samo 35 posto ubačaja u prvom setu.

Marin Čilić
U rujnu slijedi napad na finale (fotografija: Mario Ćužić)

Treći set bio je nešto duži. Čilić je u njemu zabio osam od svojih devet asova u meču, a na suparnikovu servisu obavio je posao s dva ‘breaka u bijegu do 5:0. Završni korak nije bio lak, Marinu je trebalo čak osam meč-lopti, no kada je već bilo toliko zahtjevno na kraju, dovršetak posla bio je još malo slađi.

Poslije uspješnog varaždinskog vikenda, hrvatski reprezentativci ponovno će biti na okupu u rujnu, kada će na putu do finala stajati Amerikanci, koji su riješili četvrtfinalni zadatak s 3-0 kod kuće protiv Belgije bez Davida Goffina. Hrvatska za sada ima samo ugodna iskustva protiv SAD-a, s četiri pobjede u isto toliko međusobnih susreta u Davis Cupu, a s domaćinstvom koje donosi odabir podloge i pomoć navijača, bit će dovoljno argumenata za novo slavlje protiv jakog suparnika.