Marin Čilić oprostio se od Masters 1000 turnira u Šangaju porazom već na svojoj prvoj prepreci u ždrijebu, u drugom kolu. Nakon što je bio slobodan na startu, petopostavljeni Čilić pao je u ogledu s vodećim čileanskim tenisačem Nicolasom Jarryjem, 48. na svijetu, koji ga je zaustavio s 2:6, 7:6(6) i 7:5 – uz dvije spašene meč-lopte u drugom setu.

Marin je prvi put bio poen do prolaska dalje na Čileančevu servisu u 10. gemu druge dionice meča, kada se Jarry izvukao iz neugodne situacije na putu do 5:5. Druga meč-lopta stigla je u ‘tie-breaku’, u kojem je prvi hrvatski reket propustio 6:5 sa servisom.

Čilić je imao lijepu priliku i u odlučujućem setu, u kojem je vodio s 5:3, sa servisom za pobjedu kod 5:4, ali nije došao do nove meč-lopte. Poslije niza prilika koje su ostale neiskorištene, Jarry je dovršio meč s četiri uzastopna osvojena gema za osiguranje vrijedne pobjede, dok je Marin ovim porazom ostao daleko od reprize lanjskog polufinala na tvrdoj podlozi Šangaja.

Prvom hrvatskom reketu ovo je bio drugi poraz u isto toliko mečeva na azijskoj turneji. Prošlog je tjedna rano ispao u Tokiju, u ogledu s Nijemcem Jan-Lennardom Struffom, protiv kojeg je također bilo puno šansi za drugačiji rasplet dvoboja.

Slijedi povratak na završni dio sezone u Europi, zaključno s finalom Davis Cupa protiv Francuske u Lilleu, a Marin će u preostalom razdoblju do kraja 2018. od sebe tražiti puno više nego u Tokiju i Šangaju.